Tablety

Tablety to stosunkowo młode urządzenia. Jeszcze kilka lat temu wieszczono, że zastąpią i całkowicie wyeliminują z rynku laptopy, oraz komputery stacjonarne.

Pojawienie się tabletów na rynku urządzeń było małą rewolucją. Oczywiście były one dostępne już od jakiegoś czasu, ale nie były popularne. Interesowali się nimi właściwie sami graficy. Pojawienie się na rynku pierwszego Ipada zmieniło całkowicie obraz gry. Inni producenci zobaczyli nagle, że urządzenie które sprzedawało się wręcz w symbolicznych ilościach, może być bardzo popularne.

Nagle na tablety nastąpiła moda. Każdy producent, nawet nie związany dawniej z branżą komputerowa zapragną mieć tablety w ofercie. Z roku na rok urządzenia stawały się coraz tańsze i coraz lepsze. Apogeum swojej popularności miały w latach 2010-2015. Wtedy to praktycznie każdy kupował lepszy, bądź gorszy tablet. Jednak w pewnym momencie klienci uświadomili sobie, że tablety nie są tak bardzo uniwersalnymi urządzeniami, jak to sugerowali producenci.

Pierwszą i najważniejszą wadą były systemy operacyjne. Najpopularniejszy był i jest w dalszym ciągu Android. Nie jest on aż tak rozbudowanym systemem operacyjnym jak Windows. Posiada pewne ograniczenia, które trudno jest przekroczyć. Dla wielu użytkowników był to problem. Problemem okazały się też same urządzenia, które nie były tak wydajne jak laptopy, nie mówiąc już o komputerach stacjonarnych. Ze względu na są kompaktową budowę, tablety nie mogą być wyposażone w tak wydajne podzespoły bazowe. ie posiadają one takiej możliwości odprowadzania ciepła, dlatego też muszą być wyposażone w energooszczędne podzespoły, które emitują mało ciepła. Tablety nie mogą się przegrzewać, ponieważ może dojść do znaczenia urządzenia.

Niektórzy producenci, chcąc zachęcić konsumentów do zakupu, oferują swe urządzenia wyposażone w sloty na karty SIM. Trudno uznać to za przydatne rozwiązanie. Ciężko sobie wyobrazić dzwoniącą z tego urządzenia osobę. Należy przy tym zaznaczyć, że tablety mają ekrany o rozmiarach 8 i więcej cali. Dlatego też tablety to ie są do końca aż tak uniwersalne urządzenia, jakby widzieli to ich producenci.