Laptop czy komputer gamingowy – co lepiej wybrać?

pc gamingowy

Dobrej jakości wydajny komputer gamingowy to marzenie wielu graczy. Taki sprzęt może kosztować nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, podobnie jak laptopy do gier. Bez względu na budżet jednak często pojawia się pytanie – co lepiej wybrać, PC gamingowy czy lepiej laptop dla gracza? Odpowiedź nie jest oczywista, warto jednak poznać różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami oraz sytuacje, w których każde z nich się sprawdza.

PC gamingowy vs laptop dla graczy

Co różni te dwa rozwiązania – stacjonarny komputer gamingowy oraz laptop do gier? Obok oczywistej formy sprzętu, PC gamingowy to jednostka centralna, która wymaga uzupełnienia o peryferia, które w laptopie są już obecne – monitor czy klawiaturę. Laptop do gier pozwala na użycie w dowolnym miejscu, również bez źródła prądu dzieki baterii. Komputer gamingowy za to oferuje w podobnej cenie zwiększoną wydajność i parametry użytkowe – szybszy procesor, więcej pamięci RAM, zwykle lepszą kartę graficzną czy szybszy i bardziej pojemny dysk.

Kiedy lepiej sprawdzi się komputer gamingowy?

pc gamingowy

Stacjonarny PC gamingowy będzie optymalnym rozwiązaniem gdy:

  • komputer będzie używany tylko w jednym miejscu,
  • gracz dysponuje już elementami zestawu, na przykład monitorem, klawiaturą, podzespołami,
  • stawia się na maksymalną wydajność w określonej cenie,
  • chce się mieć możliwość rozbudowy, modernizacji sprzętu.

Komputer gamingowy to dobry wybór nie tylko dla profesjonalistów. Wydajną maszynę docenią także osoby grające sporadycznie, ale lubiące płynne rozgrywki pełne detali, bez problemów z wydajnością.

W jakich sytuacjach laptop do gier będzie lepszy?

Kiedy przenośny komputer gamingowy, czyli laptop dla graczy okaże się rozwiązaniem korzystniejszym niż PC gamingowy? To kilka często spotykanych sytuacji:

  • z komputera korzysta się w wielu miejscach, wymagana jest jego mobilność,
  • laptop do gier będzie komputerem drugim używanym sprzętem, obok PC-ta gamingowego,
  • gracz dysponuje wysokim budżetem pozwalającym na zakup profesjonalnego sprzętu gamingowego,
  • komputer gamingowy – laptop będzie pierwszym komputerem, niewymagającym dokupowania pozostałych elementów zestawu.

Wybór pomiędzy wydajnym notebookiem a PC gamingowym jest uzależniony ściśle od użytkownika, budżetu oraz warunków korzystania ze sprzętu. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dobrego dla wszystkich.