Karty pamięci – garść informacji

Karty pamięci

Karty pamięci są szeroko używane w branży IT. Te charakterystyczne, zewnętrzne nośniki danych są bardzo wszechstronne i funkcjonalne. Są one podobne do dysków SSD, nie posiadają ruchomych elementów i mają małe rozmiary. Doskonale współpracują z urządzeniami mobilnymi, telefonami, komputerami i tabletami. Pasują również do aparatów fotograficznych, wideorejestratorów. Cieszą się one niezwykłą popularnością, charakteryzują się dużą mobilnością.

Karty pamięci obsługiwane w systemie plug-and-play

Zewnętrzne nośniki danych mogą współpracować z wieloma urządzeniami, są bardzo uniwersalne. Warto wiedzieć, że z kart pamięci można korzystać dzięki prostej i szybkiej instalacji. Obsługiwane są one przez system plug-and-play. Po włożeniu karty do sprzętu, jest ona gotowa do pracy z urządzeniem peryferyjnym bezpośrednio po podłączeniu.

Rodzaje kart pamięci

Wśród kart pamięci można wyróżnić model SD czyli Secure Digital. Ma on niewielkie wymiary, które wynoszą następująco: 24 x 32 x 2.1 mm. Wyżej wymieniona karta posiada pojemność do 2 GB. Może być ona stosowana na przykład w nawigacjach, projektorach, laptopach i nawet w dronach. Kolejny model stanowi SDHC, pojemność wynosi od 4 do nawet 32 GB. Ostatni przykład stanowi SDXC, ten typ karty pamięci (https://www.sferis.pl/karty-pamieci-4149) jest w stanie pomieścić od 64 GB do nawet 2 TB. Posiada ona wysoką prędkość zapisu danych, co stanowi duży walor.

Karty pamięci

Zewnętrzne nośniki danych – mobilne i funkcjonalne

W dobie XXI wieku dużą popularnością cieszą się karty microSD, występują one najczęściej w telefonach komórkowych typu smartfon. Wyżej wymieniona karta wykazuje kompatybilność z wieloma urządzeniami, jest ona bardzo mobilna i wygodna w użytkowaniu. W branży IT znane są także karty microSD, microSDHC jak i również microSDXC. Warto wiedzieć, że karty, przed których nazwą występuje przedrostek „micro” są bardzo małe, ich wymiary są następujące: 11 × 15 × 1 mm. Jeśli dopnie się je do adaptera SD, mogą one pasować do większych slotów. Na kartach można zapisywać pliki jpg, zdjęcia, filmy, dokumenty.