Jaki monitor do komputera wybrać?

monitory

Monitor do komputera to bardzo ważny element, który wpływa na sprawną pracę i wyświetlanie obrazu. Dobranie monitora wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. O czym należy pamiętać? Jak wybrać monitor? Jakie kwestie są najważniejsze?

Monitor do komputera

Do biurowej przestrzeni dobierzmy model dobry jakościowo, który bazuje na odpowiednich parametrach. W tym przypadku przeanalizujmy, jaki model będą dobrą opcją. Określić należy zapotrzebowanie miejsca pracy. Najwygodniejsza jest rozdzielczość Full HD, która daje wygodę pracownikowi. Kolejną kwestią jest ergonomia i komfort miejsca pracy. Przepisy BHP wskazują, że górna ramka monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku, co warto mieć na uwadze. Pomocna jest funkcja regulacji wysokości, regulacja kąta nachylenia, czy kąta obrotu. 

Dobre monitory do pracy

monitory

Nowoczesne monitory dają możliwość bardzo dobrego odwzorowania kolorystyki i posiadają innowacyjne technologie, takie jak np. kontrola migotania i redukcja niebieskiego światła. Taki ekran odfiltrowuje promieniowanie o wysokiej energii, dzięki czemu zmniejszamy uczucie zmęczenia oczu. Pamiętajmy o tym, że starsze modele często wpływają na dyskomfort i niszczą wzrok. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na następujące aspekty:

  • Rozdzielczość monitora – to czynnik odpowiadający za wyrazistość i szczegółowość obrazu. Do codziennego stosowania sprawdza się Full HD. 
  • Przekątna ekranu – długość między przeciwległymi rogami monitora jest wskazywana jest użytkowa wielkość ekranu. Na rynku znajdziemy urządzenia i niskiej, jak i wysokiej przekątnej. Zwykła praca w biurze wymaga przekątnej na poziomie 20-30″.
  • Jasność ekranu – jest podana w cd/m2 i ma wpływ na jakość obrazu. Do użytku domowego dobierzmy co najmniej 140 cd/m2.
  • Częstotliwość odświeżania – im większa wartość, tym lepsza płynność obrazu.
  • Czas reakcji plamki – wskazuje, jak ekran radzi sobie z dynamicznymi obrazami. 

Oczywiście podczas zakupu zwracamy uwagę na cenę i dobrą jakość sprzętu. Aby monitor posłużył nam przez długi czas, dobierzmy renomowanego producenta i urządzenie zgodne ze swoimi oczekiwaniami.