Dyski zewnętrzne — czym różni się HDD od SSD?

dyski zewnętrzne ssd

Dyski zewnętrzne — czym różni się HDD od SSD?

Oprogramowanie, gry komputerowe, pliki multimedialne czy inne dane często zajmują bardzo dużo miejsca na urządzeniu. Nie wszystko mieści w pamięci zbudowanej w komputerze czy laptopie. Dlatego wiele osób wspomaga się dyskami zewnętrznymi takimi jak SSD lub HDD. Cechą, która je łączy jest przechowywanie plików, jednak oprócz tego posiadają wiele różnic. Czym zatem jest dysk SSD, a czym dysk HDD? Który z nich wybrać? 

Czym jest dysk HDD?

Dysk HDD lub inaczej Hard Disk Drive to urządzenie, które zapisuje dane na wirujących magnetycznych talerzach. Dane odczytywane są za pomocą głowicy. Dyski zewnętrzne HDD charakteryzują się bardzo dużą pojemnością w stosunku do ceny. Dostępne są urządzenia, które pozwalają zapisywać nawet 4 TB plików. Ich wydajność, czyli szybkość zapisu i odczytu danych zależą od szybkości obrotowej talerzy. Sprawdzą się jako sprzęt do pracy biurowej oraz do obsługi mniej skomplikowanych gier.

dyski zewnętrzne ssd

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD lub inaczej Solid State Drive to urządzenie półprzewodnikowe, a jego działanie opiera się na pamięci flash. Dyski zewnętrzne SSD potrafią pracować bardzo szybko, co dotyczy zarówno uruchamiania systemu operacyjnego, jak i przesyłania plików czy otwierania aplikacji. Dodatkowo nie generują hałasu i nie nagrzewają się. Ze względu na brak mechanicznych, ruchomych elementów są dużo bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Zastosowana technologia oferuje także mniejsze zużycie energii, co przekłada się na dłuższy czas pracy baterii. 

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? 

Oba dyski zewnętrzne posiadają swoje zalety, jednak w zależności od wymagań użytkownika poleca się inny rodzaj. Osoby, którym zależy na dużej pojemności i niskiej cenie powinny zdecydować się na dyski zewnętrzne HDD. Natomiast, jeśli ktoś ceni sobie dużą szybkość odczytu i zapisu danych to lepszą opcją będą dyski zewnętrze SSD. Polecane są one do pracy z wielkogabarytowymi plikami. Sprawdzą się między innymi w studiach nagrań oraz do obsługi wymagających i bardziej skomplikowanych gier.