Czym jest dysk SSD?

dyski SSD

Dyski SSD są dyskami półprzewodnikowymi, za pomocą których laptopy i komputery działają szybciej. Wpływają na zużycie mniejszej ilości energii oraz są praktycznie bezgłośne. Czym cechuje się taki dysk? Jakie rodzaje są popularne na rynku? 

Dyski SSD

Dyski Solid State Drive (SSD) są inaczej nazywane szybkimi dyskami twardymi. Nie mają ruchomych części, dlatego działają cicho i wydajnie. Dzięki temu użytkownijk bez problemy będzie przechowywał dane na laptopie i zainstaluje system operacyjny. Okazuje się, że SSD wpływa na szybką gotowość urządzenia do pracy, tak samo jak szybkość wykonywania różnorodnych operacji. Plusem jest to, że dysk zużywa mało energii i sprawia, że komputer w mniejszych stopniu się nagrzewa. Laptop, komputer, czy ultrabook z pomocą SSD zapewni nam bezpieczne przechowywanie danych i będzie działać dłużej. Na uznanie zasługuje bezgłośność pracy, co nie rozprasza nas w trakcie korzystania z komputera. Na rynku znajdziemy tyle ciekawych ofert, że z pewnością każdy użytkownik laptopa znajdzie coś dla siebie. 

dyski SSD

Dysk SSD – popularne rodzaje

Najpopularniejszymi rodzajami dysków SSD ze sferis do laptopów są:

  • Dysk SSD 2,5” – to najbardziej znany rodzaj dysku. Odznacza się lekką obudową, jaką podłączana jest do złącza SATA. Korzystają z niego właściciele komputerów i laptopów, którzy chętnie dobierają SSD 500 GB. Taka pojemność nadaje się do archiwizowania danych i uruchamiania systemu operacyjnego. 
  • Dysk PCI-Express SSD – to dosyć drogie rozwiązanie, które bazuje na doskonałej wydajności. W tym przypadku szybkość wymiany danych jest zależna od szybkości gniazda PCI-E. 
  • mSATA SSD – nazywany także bywa Mini-Sata. Jest mniejszy od dysku 2,5” oraz znajduje zastosowanie w mobilnych urządzeniach. Pasuje do tabletów i ultrabooków. 

Dyski SSD już od dawna cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. Wpływają na wydajną i cichą pracę komputera, co jest bardzo ważne dla każdego właściciela takiego sprzętu. Na rynku znajdziemy sporo dysków tego typu, które warto dobrać do swoich oczekiwań.